Рецепт: Плескавици од риба

Посно но вкусно!

 

Потребни состојки:
4 варени компири
100-150 гр. сварено месо од риба
сол
главица пржен кромид
2 лажици брашно

Начин на приготвување: Од варените компири се прави пире, се додава пасираната риба од која претходно се извадени коските. Смесата се посолува, се додава испржен кромид малку брашно и добро се меша. Од оваа маса се формираат шницли, се прпелаат во брашно и се пржат во врело масло.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk