Рецепт: Посна медова торта

Вкусен десерт со мед и кокос.

Потребни состојки:
100 гр. шеќер + 1 чаша вода
1 лажица сода бикарбона
2 лажици мед
250 гр. шеќер
300 гр. брашно
100 гр. кокос
100 гр. гриз

Начин на подготовка:
Од шеќерот и водата се вари шербет, се додава сода бикарбона, мед, шеќер и брашно. Сето ова добро се меша, се сипува во подмачкан плех и се пече.
Изладената торта се премачкува со глазура од карамел или какао прелив и се сече на коцки.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk