Рецепт: Телешко месо со дуња и цимет

Објавено на: Dec 29, 2016 од Мама Ане

Интересна комбинација на вкусови која веруваме дека ќе ви се допадне.

 

Потребни состојки:
За 4 порции:
1кг. телешко
4 со средна големина дуњи
1 глава  кромид
1/2 кг домати
сол,
1 стапче цимет

Начин на подготовка:

Сварете го исечено месото во порции на тивок оган.

Излупени и исечени дуњите (како компирите во рерна) ги варите во кеса до полуготовност и ставате во водата цимет.

Кога месото е речиси готово, го вадите и ја фрлите водата. Ставате еднакви количини маргарин и масло, пржете рендан кромид и, домати, го додавате месото, дуњите и разредувато со водата во која сте ги вареле дуњите.

Оставете да се готват заедно на тивок оган 10 минути.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…