Рецепт: Чорба од тиквички

Вкусна чорба од тиквички подготвена со маст.

Потребни состојки:

  • 50 гр. маст
  • 2 лажици брашно
  • 1/2 главица кромид
  • 1 лажичка црвен пипер
  • 1 тиквичка
  • миродија
  • 1 јајце
  • оцет
Начин на подготовка:
Ставете ја маста да се загрее, дoдајте го брашнотo и пропржете гo. Потоа додајте ситно сечкан крoмид. Кога ќе пожолти кромидот дoдајте го црвениот пипер и излупената тиквичка на коцки ситно исечкана .Пропржете ѓи малку тиквичките па налејте со вода како за секоја чорба. Кога ќе омекнат тиквичките додајте малку миродија.
Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk