Решете го проблемот со ладните стапала со лута маска со буковец

Иако звучи чудно, оваа лута маска навистина делува. Резултатите од нејзината употреба се неверојатни. Доколку имате проблем со ладни стапала оваа маска е вистински спас за вас. Не само што ќе ја загрее кожата туку и ќе ја хидрира истовремено.
Потребни состојки:
– 50 грама овесно брашно
– пола лажичка цимет
– пола лажичка лут буковец
– 4 лажици топла вода
– 1 лажица маслиново масло
– пола лажичка рендан ѓумбир
– 5 капки есенцијално масло од портокал

Маската се подготвува многу едноставно. Сите состојки добро промешајте ги се додека не добиете смеса која наликува на паста. Потоа подгответе два топли фротирски пешкири на тој начин што ќе ги потопите во врела вода и ќе ги исцедите. Нанесете ја смесата на стапалата и замотајте ги со пешкирите. Дозволете маската да делува околу 15 минути, а потоа тргнете ги пешкирите и измијте ги нозете со топла вода.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk