Родителот е пример кој детето го следи

Родителот е пример кој детето го следи, затоа внимавајте што правите и што зборувате пред вашите деца.

Вашите деца секогаш го следат вашиот чекор. Затоа бидете внимателни како се однесувате со нив, и со другите луѓе околу вас.

Точно е, секој од нас понекогаш се нашол во ситуација на „пукање“ но и покрај тоа внимавајте децата да не бидат сведоци тие „жолти минути“.

Иако праксата вели дека не е возможно во целост да се забранат негативностите, сепак потребно е големо внимание. Не зборувајте лошо и во негативен контекст пред децата.

Тие зборови децата можат да ги слушнат и во училиште и на улица, но доколку ги забраните во својот дом, детето ќе знае дека тоа не е добро.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk