Р

Ребека – борец над мажите

Радивој сложенка за машко име од рад и вој или од рад (готов, подготвен) и вој, да војува.

Радослав сложенка од рад и слав(а), оној кој се радува на славата.
Роберт име со германско потекло и со значење блескава слава.
Ружа име добиено од ружа, односно роза, вид на цвеќе.
Румен означува човек со бело и црвено лице или румен човек.
Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk