Салата од целер и јаболка со сос од соја

Лесни состојки кои ќе ги задоволат и најприбирливите вкусови.

 

Потребни состојки:

1 главица целер

2-3 кисели јаболки, крупно рендани

1 варено цвекло

свеж спанаќ или салата

сок од 1 лимон

2 супени лажици таан

1 кафена лажица сос од соја

Начин на подготовка:

Целерот се сече на стапчиња и се блашира во солена вода

Откако ќе се излади, се додава спанаќот, ренданото јаболко и цвеклото исечкано во коцки

Од таанот, лимоновиот сок и сојата се прави прелив и се додава на салатата

По желба може да се додаде и сечкан магдонос

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk