Сами донесете сјај на вашето лице

Потребни состојки:

1 супена лажица мелена куркума

1 супена лажица мед

1 супена лажица кокосово масло

1 супена лажица млеко

Начин на подготовка:

Во стаклен сад ставете ја куркумата и помешајте ја со медот, а потоа додајте го маслото и мешајте додека не добиете паста. Смесата поделете ја на половина, а едната половина искористете ја веднаш, додека другата затворете ја убаво и ставете ја во ладилник, но не ја оставајте повеќе од 3 дена.

Пред да ја ставите на лице, темелно исчистете го, па исушете го со пешкир. Со помош на задната страна од кафена лажичка, рамномерно нанесете на образите, челото, брадата, носот и на подрачјето под очите. Маската држете ја 15-20 минути, па измијте со топла вода.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk