Сексуално вознемирување на децата на училиште

Објавено на: Dec 22, 2016 од Мама Силвана

Резултатите од едно истражување покажуваат дека 43 проценти од децата на возраст помеѓу 10 и 15 години биле жртви на сексуално вознемирување.21 процент од децата искусиле допири, штипкање и фаќање на сексуален начин.

Но, она што загрижува е што најголем дел од децата на таа возраст не го пријавиле овој начин на однесување иако го опишале како прилично стресен.

Учениците пријавиле дека таквите инциденти се случиле во школски ходници, училници, соблекувални или часови по физичко воспитување.

Родителите најпрво треба да се информираат на оваа тема, да ги слушаат децата и да ги прашаат што конкретно се случило во школо. Да обрнат внимание на играта која децата ја играат, да бидат добар пример на своите деца.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…