Сировото какао како оленувач на стресот

Сировото какао во прав содржи повеќе од 300 различни хемиски соединенија и речиси е четири пати појак антиоксиданс од често користеното темно чоколадо и повеќе од 20 пати од боровинките.

Протеини, калциум, каротин, тиамин, рибофлавин, магнезиум, сулфур, флавоноиди, антиоксиданси и есенцијални масни киселини исто така се присутни во какаото. Прецизна мешавина од сите овие елементи во комбинација служат за да се почне природен зачеток на фитохемикалиите кои имаат неверојатни бенифиции за нашето тело, намалувалувајќи го ЛДЛ холестеролот, подобрувајќи ја функцијата на срцето и намалување на ризикот од рак.

Фенетиламин е еден од нив. Големи дози на ова сооединение е откриено дека се ослободува во нашето тело кога некој не привлекува. Тоа е природен олеснувач на стрес познат кога невротрансмитерите стимулираат лачење на ендорфин кој ни помага да бидеме скронцентрирани и фокусирани.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk