Сите денови во циклусот се потенцијално плодни денови

Објавено на: Dec 02, 2016 од Мама Ане

Дури и денот кога жената ја очекува менструацијата е потенцијално плоден. Затоа, ако не сакате да забремените, не се потпирајте само на плодните денови.

Плодните денови кај 2% од жените почнуваат пред четвртиот ден од циклусот, а кај 17% од жените пред седмиот ден.

Повеќе од 70% од жените биле плодни и пред десетиот и по седумнаесетиот ден од менструалниот циклус.

Жените, кои тврделе дека имаат многу редовен циклус, имале до 6% можност дека денот кога ја очекуваат менструацијата, да им биде плоден.

Затоа докторите им советуваат на паровите кои сакаат дете да не се потпираат на плодните денови, туку да имаат редовни сексуални односи без контрацепциски средства, барем три пати неделно.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…