Сладолед во зима-измачување или услуга на организмот

Објавено на: Jan 11, 2017 од Мама Кате

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се пофалат со најмногу изедена количина на сладолед по глава на жител годишно.

На фотографијата пак, го гледате фотографот Ед Грахам како купува сладолед од уличен киоск во сибирскиот град Томск, за време на една зимска посета.

Па добро, ова Русиве и Скандинавциве будали ли се?

Да се јаде или да не се јаде

Сладолед може да се јаде во зима. Сладолед е добро да се јаде во зима. Уште подобро е да се јаде во зима после други потешки оброци.

Докторите потсетуваат дека сладолед во зима ниту му штети на грлото, ниту на дишењето, ниту на органите за варење. Дури и го препорачуваат повеќе во зима отколку во лето, токму заради температурната разлика меѓу нашето тело и надворешните услови.

Со својата студеност сладоледот делува и механички, така што ги смалува симптомите на болка во грлото.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…