Совети за правилно држење на бебе

Нормално е да ви доаѓаат радост и желба постојано да прегрнувате бебе , но пред да го опсипувате со физичка љубов , еве неколку совети како правилно да го држите бебето.

Не заборавајте дека новородените бебиња се премногу кревки , а едно од најранливите места е вратот. Бидејќи бебето не може да ја држи главата горе во првите недели по раѓањето , важно е кога го држите в раце , придржувајќи ги вратот и главата.

Кога го држите детето хоризонтално , користете ја внатрешноста на лактот како потпора за главата на бебето. А кога го милувате вертикално , главата на бебето треба да се наоѓа под рамото и да ја држиме со едната рака цврсто кон градите .

Ако пак бебето ви е вознемирено додека го држите на раце , пробајте да го смирите така што ќе го повиете во фротирка, па ќе се чувствува сигурно и заштитено . Поврзаноста со топлината доаѓа од утробата , каде бебето поминало 9 месеци и е навикнато во тесниот простор . Затоа големиот свет може да го плаши во првите недели .

Кога пак го кревате бебето од детското креветче , на пример , користете ги двете раце со прстите под вратот кои претставуваат потпора за главата на новороденчето. Другиот начин е со едната рака да ја фатите главата на бебето , а со другата – задникот .

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk