Совладајте ја мачнината од патување

Објавено на: Jul 19, 2016 од Мама Силвана

Симптоми на болеста при возење се вртоглавица, слабост, студена пот, бледило, главоболка, мачнина и повраќање.

Многу од симптомите можат да се спречат.

Еве некои од начините:

Гледајте далеку пред себе во некоја далечна точка на хоризонтот. Возрасните лица треба да се возат на предно седиште.

Не читајте ниту гледајте во телефонот за време на возењето, а не пуштајте ни филмови.

Неопходно е возењето да биде удобно без нагли кочења. Правете паузи на секои два до три часа.

Не тргнувајте на пат со празен стомак.

Избегнувајте јака, мрсна храна и газирани пијалоци пред пат.

Не пушете во автомобил, тој треба да биде проветрен. Избегнувајте освежувач со јаки мириси.

Не пијте многу вода, најдобро е почесто, а помалку. Треба да се избегнуваат газирани пијалоци.

Во аптеките има лекови кои помагаат проблемите со мачнините за време на патувањето да се ублажат или спречат.

Некои природни лекови можат да помогнат, а еден од нив е чај од ѓумбир кој треба да се пие два до три часа пред патување.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …