Сонцето позитивно влијае на менталното здравје

Истражувачите од американскиот универзитет Бригам Јанг во Јута, испитуваа како сонцето во текот на денот влијае врз однесувањето.

Резултатите покажуват дека должината на сончевиот временски интервал во текот на денот генерално влијае на менталното здравје на луѓето, дури и повеќе отколку некои други фактори како температура, загадување или дожд.

Тимот на универзитетски истражувчи отркил дека луѓето се помалку среќни кога деновите се пократки и има помалку сонце.

Од друга страна луѓето се порасположени кога деновите се подолги.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk