Сопирачките на детските велосипеди се важен дел за безбедноста

Еден од најважните елементи на велосипедот кога е во прашање безбедноста на детето се неговите сопирачки.

Тие играат важна улога во обезбедувањето на детската безбедност за време на возењето, бидејќи добриот велосипед мора да има добри сопирачки прилагодени на возраста.

Детските велосипеди имаа ‘контра’ сопирачки, рачни сопирачки или, пак, и двете.

Додека рацете на детето не се доволно големи и доволно силни за да работат со рачните сопирачки, ‘контра’ сопирачките се неопходни.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk