Состојби кои доведуваат до високо ризична бременост

 

Во текот на бременоста неколку медицински состојби можат да предизвикаат компликации и да ја класифицираат самата бременост во групата на високо ризични бремености.
Пред се тоа се состојбите на висок крвен притисок, проблеми со дишењето, заболувања на бубрезите, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес, присуство на автоимуни заболувања, сексуално преносливи инфекции или хронични инфективни заболувања.

Сите овие горенаведени медицински состојби можат да бидат потенцијален ризик за здравјето како на мајката така и на нејзиниот плод.

Освем овие, како фактор на ризик се наведува и историјата на претходни абортуси, проблеми во минатите бремености или семејната историја на генетски нарушувања.

Состојби кои се најчести и за жал доколку не се лекуваат фатални се ЕПХ генозата и преекламсијата. Тие резултираат со висок крвен притисок, зголемено пристуство на протеини во урината и отоци.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk