Со зелка против вируси

Нутриционистите препорачуваат да јадеме што повеќе свежа зелка во овој период од годината бидејќи изобилува со витамин Ц кој докажано штити од вируси.
Покрај тоа, пресната зелка го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, помага во реумата и проблемите со стомакот и кожата.

Болките во колената, грбот или рамењата, можат да се убалажат со обложување на свеж лист од зелка.

На болното место ставете лист од зелка и држете го така во текот на целата вечер, или за поефикасен третман менувајте го облогот три пати дневно.

Сокот од свежа зелка исто така е ефикасен за намалување на болките во стомакот.

Едно истражување покажало дека фитонутриентите од зелката – индол – 3 – карбинол, сулфорафан и и индол го намалуваат ризикот од појава на рак на дојка.

Зелката, го намалува и ризикот од рак на дебелото црево.

Зелката е полна со многу витамини и минерали како магнезиум, калциум, магнан, витамини А, Б1, Б2 И Б6, калиум, омега 3 – масни киселини.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk