Со квалитетен сон до добро здравје

Нашето здравје во голема мера зависи од количината на сон во едно деноноќие.
Новото истражување спроведено од американската национална агенција National Health and Nutrition Examination Survey NHANES докажало дека постои значајна врска помеѓу способноста на нашиот организам да се бори против болестите со количината на сонот и навиките на спиење.
Недоволната количина на сон може да ја намали отпорноста на имуниот систем дури и за една обична настинка.

Луѓето кои спијат само пет часа преку ноќ имаат за 20% поголем ризик да се разболат од настинка, односно 50% поголем ризик да заболат од некоја инфекција.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk