Со природни лаксативи до рамен стомак

Интегралните житарици се многу корисни за целокупното здравје и виталност на организмот, пред се оради тоа што содржат висок процент на диететски влакна но и други хранливи материи.
Просото, јачменот, оризот, овезот, пченицата и амарантот содржат сложени јаглени хидрати кои за разлика од простите шеќери не изнудуваат дополнително лачење на инсулин во телото, но затоа пак го поттикнуваат лачењето на серотонин, хормонот кој го намалува апетитот и го подобрува расположението.

Токму житариците можат да го одржат подолго чувството на ситост и да играат улога на природни лаксативи кои го олеснуваат варењето на храната.
Поради тоа житарките се одличен избор ако сакате хранејќи се здраво да ги елиминирате вишокот масни наслаги во ределот на стомакот.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk