Спиејќи во ладна и темна соба го забрзувате слабеењето

Во текот на ноќта додека спиеме во нашето тело се излачува мелатонин, а за неговото создавање потребно е да се спие во целосно затемнета просторија.

Мелатонинот е хормон кој што му помага на нашето тело да го активира масното ткиво кое произведува топлина, а со самото тоа се согоруваат повеќе калории.

До неодамна се сметало дека адипозното масно ткиво кое помага во терморегулацијата на телото го губиме уште во детството, но најновите студии покажале дека и возрасните луѓе сеуште го имаат и тоа е она исто масно ткиво кое се активира со вежбање или изложување на ниски температури.

За да слабеете и додека спиете, лекарите препорачуваат да спиете во проветрена соба без греење а при тоа таа да биде целосно затемнета.

Темнината ќе го активира мелатонинот, а ниската температура на воздухот ќе го активира адипозното масно ткиво кое пак заедно со мелатонинот ќе овозможи лесно губење на килограмите дури и кога спиете.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk