Спиењето подолго од четири часа, може да биде знак за жолтица

Првите недели од животот, бебињата не смеат да спијат навечер во континуитет, сметаат педијатрите.Тие велат дека бебињата мора да јадат на четири часа и ако долго време се без млеко брзо дехидрираат.

Ако родителите забележат дека бебињата спијат цврсто навечер тоа може да биде знак дека нешто не е во ред, бидејќи сон кој е подолг од седум часа во континуитет е показател дека бебето има тежок вид на жолтица.

Кога бебето ќе почне да спие така после еден месец или два и напредува во тежината тогаш е во ред да спие подолго.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk