Стресното работно место го отежнува забременувањето

Премногу стрес и напорна работа може да ја намали сексуалната желба кај жената, но што е полошо може значително да влијае врз хормонскиот статус.
Нерегулираниот хормонски статус може да го отежни односно промени процесот на овулација.
Не само поради планирањето на бременост туку и поради општото добро на организмот би било добро, доколку е можно, секоја жена која што се соочува со стресно работно место да најде начин како да се ослободи од стресот.

Секојдневната физичка активност, вежбањето или хобито е начин на релаксација по стресниот работен ден.

Дури и ако немате време и желба за редовни сексуални односи, обидете се да утврдите кога настапува овулацијата-период во кој ќе се потрудите повеќе во спалната соба.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk