Стресот влијае врз информациите за вкусовите

Стресот кој го доживуваме има неверојатна моќ да го зголеми влијанието на наградувањето кое се јавува во нашиот мозок и на тој начин да ја зголеми моменталната желба за награда како што е пржената или слатката храна.
Со други зборови, стресот го зголемува сигналот на информациите за вкусовите, а го намалува сигналот за информациите поврзани со здравјето.

Еден ден поминат под стрес сигурно нема да ја саботира вашата исхрана, доколку веќе од наредниот ден се вратите на режимот на здрава и избалансирана храна.
Но, дури и умерениот стрес може да предизвика губење на самоконтролата, кога е храната во прашање, дури и неколку пати дневно.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk