Сувата кожа не е исто што и дехидрираната кожа

Без разлика дали станува збор за нормална, комбинирана или масна кожа, дехидратација на кожата е секогаш можна.

Но тоа е моментална состојба предизвикана од многу надворешни и внатрешни фактори  и со правилен третман брзо кожата го враќа својот природен баланс.

Од друга страна, сувата кожата е склона кон предвремено стареење и кон иритации што резултираат со појава на дамки и на црвенило по површината на лицето. Сува кожа е класифициранa состојба на кожата и оваа состојба се негува.Сувата кожа јa одбележува недостигот на епидермални себумски липиди, што придонесува за слабеење на хидролипидниот слој и за намалена заштитна функција на кожата.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk