Татковски инстинкт, постои или не

Објавено на: Dec 31, 2016 од Мама Силвана

На времето и Чарлс Дарвин се прашувал дали кај мажите постои латентен инстинкт на грижа за своето потомство. Стручњаците сметаат дека не може да се зборува за татковски инстинкт, туку на посветеност и приврзаност која се развива за време на контактот со детето.

Татковското чувство за разлика од инстинктивното мајчинско е рефлексивно и свесно.

Од заеднички поминати моменти, а не од инстинкти, се раѓа и татковската љубов.

Татковците пак дејствуваат инстинктивно но не да внимаваат на децата, туку кога преземаат одговорност социјално да го згрижат и заштитат семејството.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…