Температура при вадење на заби

Родителите со векови ги обвинуваат запчињата за разни детски тегоби – температура, пролив, кашлица. Никнувањето на запчињата кое почнува околу шестиот месец и трае до третата година предизвикува засилено лачење на плунка, чешање на непцата, нагон за џвакање, нервоза, намален апетит и понекогаш благ пораст на тенпературата. Меѓутоа, сериозна диареја и температура до 39 °C и повеќе, не можат да бидат последица од никнување на забите, па доколку се присутни треба да се бара друга причина за нив.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk