Тиквата е над сите

Освен што го носат епитетот „кралици на есента“, затоа што го креваат нивото на серотонин – хормонот на среќа, и лекуваат депресија, тиквите го регулираат холестеролот и поседуваат силно противвоспалително дејство.

Благодарение на овие лековити својства, семките и маслото од тиква можат да ни го зачуваат здравјето во ладните, есенски денови.
Тие се вистинска ризница од витамини, протеини, калиум, фолна киселина и антиоксиданси, а семките со протеини, железо, цинк, магнезиум и витамин К.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk