Трудниците и киселите краставички

Зошто многу жени во текот на бременоста посегаат по кисали краставички. Храната која е придоно кисела или е закиселена го стимулира метаболизмот, велат германските стручњаци.

Таа содржи и многу витамин Ц кој му помага на телото да апсорбира калциум и го стимулира растот на коските – што е особено важно во текот на бременоста.

Желбата за некоја намирница е можеби начин на кој телото порачува дека таа храна е добра за некој организам.

Некои закиселени намирници, како харингите, исто така го стимулираат производството на неуротрансмитерот серотонин-природен стимулатор на расположението.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk