Трудници внимавајте каков парфем користите

Истражувањето на британската агенција WWF и Green peacea докажува дека хемикалиите од парфемите и средствата за чистење можат да допрат и до фетусот во матката.
Кај 42 бремени жени, а по породувањето и кај поголемиот дел од новороденчињата, се пронајдени трагови од околу 35 видови на хемикалии кои се дел токму од парфемите и средствата за одржување на хигиена во домот.

Сепак, според научниците, во повеќето од овие препарати ( особено во парфемите ) нивото на токсични хемикалии кои би можеле да влијаат на фетусот е особено ниско, се доколку со нив се ракува на соодветен начин.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk