Уживајте во вкусот на пуканките и ослабнете здраво

Ако ви се грицка нешто посегнете по пуканки-нема да згрешите!

Една порција на пуканки содржи само 70 калории.

Пуканките се дел од здравата исхрана и се лесно достапни и евтини. Богати се со диететски влакна и се одлична замена за оброк, особено за вечерниот оброк. Тие му помагаат на системот за варење и ја смалуваат количината на шеќери во крвта. Пуканките се извор на полифенол-антиоксиданс добар за кожата.
Како и кај сите други диети, потребно е да се ограничи внесот на калории. Јадете мали оброци повеќе пати во денот. Ужинките и вечерата слободно заменете ја со порција пуканки. Наместо сокови пијте вода и не заборавајте да внесувате доволно овошје и зеленчук.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk