Успехот на училиште зависи од исхраната

Објавено на: Jan 02, 2017 од Мама Силвана

Учениците кои во првите три одделенија од основно школо јаделе овошје, зеленчук, риба, интегрални житарки добиле подобри оценки од врсниците кои јаделе месо, слатки и зачинети јадења.

Резултатите од студијата во која биле вклучени 160 деца покажале дека здравата храна влијае на подобро читање, пишување и разбирање на материјалот.

Децата кои се придржувале до здраво мени, најдобро ги направиле домашните задачи.

Резултатите од студијата не се поврзани со социјалниот статус на учениците, физичка активност и градивото туку исклучиво со производи кои се внесуваат во органимот.

Здравата исхрана се испоставила какао важен фактор за учење и развој на когнитивните способности.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…