Фолна киселина и како таа влијае врз бременоста

Објавено на: Sep 12, 2016 од Мама Силвана

Фолат е витамин Б кој игра важна улога во развојот на нови клетки. За време на бременоста важно е неговото конзумирање бидејќи помага за здрав развој на бебињата посебно во раните денови.

Доволниот внес на фолна киселина може да спречи различни дефекти на мозокот, но и да ја заштити трудницата од спонтан абортус.

Препорачан внес од страна на жените кои се во години е 400 милиграми дневно.

Фолатот може да го има во следните производи:

-спанаќ, кељ, блитва, брокула

– цитрусно овошје

-леблебија, грав

-производи од црно жито

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…