Фстаците ја чуваат кожата

Објавено на: Nov 03, 2016 од Мама Весна

Фстаците изобилуваат со антиоксиданси, пред се со витаминот Е, каротен и полифеноли, а содржат и големи количини токоферол кој со витаминот Е ја штитат и хранат кожата, спречуваат појава на рак.

Овие јаткасти плодови се богати со витамин Б, рибофлавин, тиамин, ниацин, пантонска киселина, а од минералите содржат голема количина на манган, калиум, магнезиум, цинк, селен.

Исто така богати се со бакар кој помага во создавањето на хемоглобинот во крвта, го контролира крвниот притисок и отчукувањата на срцето, ги зајакнува крвните садови.

Најважниот елемент кој го содржат фстаците е олеинската киселина која го смалува лошиот холестерол, а го подигнува нивото на добриот.

Само 30 гр. фстаци дневно го задоволуваат потребното количество на мононезаситени масни киселини и антиоксиданси.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…