Хемикалија која ја има во пластичните шишиња за деца може да предизвика здравствени проблеми

Еднма хемикалија која се наоѓа во бројни предмети, измеѓу останатото и во пластичните кутии за храна и шишиња за бебето, го зголемува ризикот од гојазност покажува новата студија.

Бисфенол А (БПА) се користи за производство на пластични конзерви и кутии за храна, но луѓето не се свесни дека БПА може да заврши во храната или пијалоците.

Новото истражување покажува дека БПА може да предизвика дебелина, па дури и да го зголеми ризикот од срцеви болести.

Со анализата на 61 студија кои ја истражувале врска помеѓу БПА и дебелината, истражувачите од универзитетите во Лондон, Њујорк, Амстердам ја открија изложеноста на БПА за време на развојот.

Исто така било откриено дека БПА го зголемува нивото на маснотии во крвта што е поврзано со зголемен ризик од срцеви болести.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk