Хибискус за убава коса

Ако досега не сте слушнале или поврзале информации дека има нешто со хибискусот со косата и лицето, не трошете повеќе време и пробајте го ќе имате неверојатниот ефект врз нив. Билката се користи во индиски и во ајурведски рецепти за убава и здрава коса. Има природно смирувачко средство и висок процент на витамин C. Поради својот моќен природен ботокс ефект хибискус ги пегла дури и брчките, а косата ја прави сјајна.

Чајот за хибискус за пиење го намалува крвниот притисок. Се користи за лекување на кожни болести, како што е егзема. Растението содржи глина – лизгава растителна екстракт која ги смирува осипите.
А ако додадете масло од хибискус во шампонот, гарантирано добивате гламурозна коса. Покрај тоа, таа исто така може да послужи како природна боја.

Погоден е за жени со темноцрна, кафеава и / или црна боја на косата – ја зајакнува косата од коренот и ги прикрива сиви и бели влакна.

Можете да го подготвите за околу 10-15 минути. На лесен оган стојте 450-500 мл вода. Додаде 20-30 грама сушен хибискус и оставете на тивок оган, по што сте смесата не смее да се вари, бидејќи премногу топлина ќе ги уништи својствата во хибискус. Отстранете од огнот и да видите дека водата е темно-виолетова-розова. Изладете и чувајте ја во чисто сува шише за една ноќ. Наутро измијте ја косата, исплакнете ја и потоа наместо да користите стандарден балсам, на костата ставете го хибискус – без да плакнење. Покријте ја косата со крпа или фолија и оставетет да дејствува во текот на најмалку 45 минути до еден час. Исплакнете се додека не ја прочистете вода. Косата ќе изгледа убаво, природно обоена и негува.

Имајте на ум дека за да ја задржите бојата, треба да го користите овој тонер најмалку еднаш неделно.

Хибискус третман

Ако имате сериозни проблеми со состојбата на косата, со помош на растението хибискус можете да направите првите чекори кон нејзиното заживување. Смелете цветови од хибискус се додека не наликува на паста, и со неа намачкајте влажната коса секој пат откако ја измиете. Завиткајте ја со најлон и оставете “лекот” да дејствува околу 10 минути, а потоа исплакнете косата со млака вода. Повторете го овој ритуал еден месец и ќе забележете неверојатни резултати.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk