Хипервентилација во бременоста

Иако вежбањето во текот на бременоста е исклучително корисно, сепак секоја трудница треба да внимава.
Претераното вежбање може да доведе до многу непријатна состојба како што е хипервентилација.
Покрај забрзаното дишење ( во траење од 30 до 60 секунди ) се намалува нивното на јаглероден диоксид во организмот на трудницата што допринесува за појава на пореметувања во ацетобазната рамнотежа ( се променува нивото на нормалната pH вредност)

Трудницата во случај на хипервентилација чувствува како срцето и чука забрзано, се појавува вртоглавица, чувство на загушување и несвестица.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk