Чајот од црвена детелина ги лекува цистите на јајниците

Во оние периоди од животот кога без разлика на возраста во телото на жената постојат одредени хормонални и ткивни промени кои не ретко може да дојде до појава на цисти на јајниците.
Во основа, нивната појава дефинитивно најчесто се поврзува со намалување на оптималното ниво на хормони во женскиот организам.

 

Црвената детелина е позната по тоа што содржи супстанции кои во организмот имаат слично дејство како естрогенот, што ја прави идеален природен лек против цисти на јајниците.

Свежо подготвениот чај од црвена детелина или екстракт од црвена детелина кој може да се најде во аптеките исто така делуваат превентивно против појавата на цистите.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk