Што ако детето не сака да учи

Дали вашето дете е заинтересирано за се друго освен за учење, еве неколку совети.

Запознајте ги интересите на детето

Родителите треба да ги запознаат интересите на своето дете. Учењето на работи кои детето го интересираат им овозможуваат воопшто подобро да учат на училиште.

Читајте им на децата

Ако читањето на детето му е здодевно, обидете се да читате и да учите со него. Најпрво обидете се прво вие, па тоа, и по секоја лекција да сумирате што сте прочитале.

Креативен принцип

Креативноста може да го направи учењето интересно. Ако вашето дете е заинтересирано за наука, направете некои експерименти. Ако сака уметност одете на изложба или претстава.

Игри за размислување

Шах, судоку или решавање на слагалки, овие игри ќе му помогнат да го развијат умот.

Прославете го секој успех

На децата ќе им биде драго ако ги славите нивните успеси. Наградете го детето за добро направени задачи на училиште, бидејќи ќе им биде добар поттик да продолжат понатаму.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk