Што ги расипува млечните заби

Понекогаш, штом ќе никнат забите, на нив се појавуваат кафеави дамки, а потоа истите се кршат и паѓаат. Главна причина за оваа појава е претераната употреба на цуцла. Знаеме дека најважниот дел од исхраната на бебињата е мајчиното млеко, а подоцна и кравјото млеко бидејќи истото во себе содржи природен шеќер. Бебињата имаат навика подолго време млекото да го задржуваат во устата. На тој начин во устата се создаваат бактерии кои ги напаѓаат забите.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk