Што е настинка а што грип

Предизвикувачите на грип и на настинка се сосема различни типови вируси, па затоа и начинот на лекување треба да биде поинаков. Меѓутоа луѓето не умеат да ги препознаат симптомите, па често течењето од носот и кивањето ѝ ги припишуваат на обична настинка, а всушност се работи за грип и обратно. Еве како правилно да ги „прочитате“ симптомите.

НАСТИНКА

Симптоми: течење од нос, болка во грло, кивање и малку покачена температура.

Терапија: одморајте се – тоа ќе ве излекува. Настинката често се повлекува сама за една недела.

ГРИП

Симптоми: висока температура, чувство на јанѕа, болки во мускулите, премаленост, губење апетит.

Терапија: не обидувајте се да одите на работа – останете дома и одморајте. Пијте доста течности и редовно јадете, дури и ако не чувствувате потреба за храна и за вода.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk