Јогуртот ги лекува габичните инфекции

Јогуртот во себе содржи таканаречени добри бактерии кои се исклучително корисни во борбата против габичните инфекции, без разлика дали тие се случуваат на површината или внатре во телото.
Токму затоа јогуртот може да се користи за третирање на кожа и слузокожа зафатена од габична инфекција.

Доколку габичната инфекција е локализирана на надворениот дел од телото ( кожата ) втријте малку јогурт со нежни кружни движења. Ако габичната инфекција е локализирана во внатрешноста на телото ( вагиналната регија ) намокрете еден тампон во јогурт па потоа употербете го.

Сепак треба да се внимава на времето на делување. Предолгото делување може да предизвика спротивен ефект. Затоа доколку користите јогурт за третман на внатрешни габични инфекции не го задржувајте тампонот повеќе од три минути.

Постапката повторете ја неколку пати во текот на денот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk