Јогуртот ја чисти и негува кожата

Хранливите домашни маски приготвени на база на јогурт се вистинско богатство кога е во прашање негата на кожата на лицето. 
Со само неколку состојки подгответе домашна маска што длабински ќе ја исчисти кожата на вашето лице.

За таа цел потребни ви се следниве производи:

– половина чаша јогурт
– половина чаша пченкарно брашно
– половина чаша цеден сок од грејпфрут или лимон

Подготовката е многу едноставна.

Сите три состојки промашајте ги во подлабок сад и оставете го во фрижидер малку да се олади пред да ја употребите маската.

Маската нанесете ја на чиста и сува кожа, оставете ја да се засуши околу 20 минути а потоа измијте го лицето со млака вода. Нанесете хидратантна крема.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk