Archive for January 2nd, 2017

Мајка ми е многу убава

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Бисерчиња
Мајка ми е многу убава

Мајка ми е многу убава, се уште се гледа дека некогаш била млада.

(Видео) Корисни вежби за развој на колковите на бебињата

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Видео
(Видео) Корисни вежби за развој на колковите на бебињата

Со вежбите за колковите се почнува веднаш по откривање на деформитетот, веднаш по раѓањето или во случаи на дисплазија и полесни форми на исчашување.

Како да го исчистите приборот за јадење

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Практични Совети
Како да го исчистите приборот за јадење

Прочитајте како без користење на јаки средства можете да се ослободите од флеките на приборот за јадење.

Успехот на училиште зависи од исхраната

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Училиште
Успехот на училиште зависи од исхраната

Учениците кои во првите три одделенија од основно школо јаделе овошје, зеленчук, риба, интегрални житарки добиле подобри оценки од врсниците кои јаделе месо, слатки и зачинети јадења.

Грешки на амбициозните родители

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Воспитување
Грешки на амбициозните родители

Следен пат ако запознаете тврдоглаво дете не му забележувајте. Голема е веројатноста да го воспитуваат преамбициозни родители.

Вкусна Караѓорѓева шницла

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Рецепт на денот
Вкусна Караѓорѓева шницла

Сочен кајмак и вкусна шницла ќе го направат овој ручек за паметење.

Рецепти за исхрана на осмомесечно бебе

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Здравје и Исхрана
Рецепти за исхрана на осмомесечно бебе

На осмомесечно бебе, можете да му подготвите морков, жолчка, бело месо, компир, блитва.

Осмомесечно бебе и исхрана

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Здравје и Исхрана
Осмомесечно бебе и исхрана

Најголем дел од бебињата во осмиот месец имаат по некој заб, што е знак дека можете да им давате поцврста храна.

Зошто на родителите во Кина, зборот „те сакам“ им е неприфатлив

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Дневно
Зошто на родителите во Кина, зборот „те сакам“ им е неприфатлив

Не постои подиректен начин некому да му изјавите љубов од зборовите „те сакам.“ Верувале или ен во Кина ова е неприфатлив израз за покажување на емоции.

Следните денови се очекуваат снежни врнежи

Jan 02, 2017 by Мама Силвана Category: in Дневно
Следните денови се очекуваат снежни врнежи

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а кон крајот на денот во западните и северозападните делови ќе има локални врнежи од дожд и снег.

Здрави хранливи намирници кои не се препорачуваат на празен стомак

Jan 02, 2017 by Мама Ане Category: in Uncategorized
Здрави хранливи намирници кои не се препорачуваат на празен стомак

И покрај докажаните придобивки по здравјето на човекот, сепак постојат неколку хранливи намирници за кои не се препорачува да се консумираат на гладен стомак.