Archive for January 3rd, 2017

Направете домашна крема за лице од кокосово масло

Jan 03, 2017 by Мама Ане Category: in Секојдневие
Направете домашна крема за лице од кокосово масло

Ако имате проблематична кожа на лицето направете ја оваа домашна крема од кокосово масло која е целосно безбедна за употреба без хемикалии и ризик од несакана реакција.

Видео: Женската шминка низ историјата

Jan 03, 2017 by Мама Ане Category: in Видео
Видео: Женската шминка низ историјата

Интересно видео кое ја прикажува еволуцијата на начинот на шминкање од минатото до денес.

Рецепт: Посна бајадера

Jan 03, 2017 by Мама Ане Category: in Рецепт на денот
Рецепт: Посна бајадера

Вкусен посен десерт во кој ќе уживате секогаш кога постите.

Дозволете му на детето да црта со прсти

Jan 03, 2017 by Мама Ане Category: in Секојдневие
Дозволете му на детето да црта со прсти

Цртањето со прсти по предметите во домаќинството може да одличен начин детето да научи да пишува неколку букви, во најдобар случај да си го напише сопственото име. 

Ќе се оженам со мајка ми

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Бисерчиња
Ќе се оженам со мајка ми

Подоцна ќе се оженам со мајка ми, не сакам непозната жена.

Од попладне дожд и снег, од петок поларни температури и под -20 степени

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Дневно
Од попладне дожд и снег, од петок поларни температури и под -20 степени

Врнежи од дожд на пониските места и снег на планините, најавува од попладне УХМР. Можна е и локална појава на замрзнат дожд.

Координативното тело за кризи предупреди на поларниот бран што доаѓа во Македонија

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Дневно
Координативното тело за кризи предупреди на поларниот бран што доаѓа во Македонија

Граѓаните да бидат подготвени за период на речиси поларни временски услови со снег, замрзнат дожд и со температура која се очекува да се спушти и до минус 22 Целзиусови степени, како и внимателно да ги планираат патувањата и да не тргнуваат на пат без соодветна зимска опрема, предупредуваат од Координативното тело за справување со кризи.

Како вагината природно да биде здрава

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Здравје
Како вагината природно да биде здрава

Многу производители за интимна хигиена тврдат дека нивните производи ја одржуваат киселоста на вагината иако за тоа немаат ниту еден доказ. Со неколку важни совети, можете да ги избегнете вагиналните проблеми.

Прашање кое мајките не го сакаaт

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Секојдневие
Прашање кое мајките не го сакаaт

Кога ќе стигне новото бебе во семејството или во средината каде што живеете, ќе ве дочека едно посебно прашање. Нема да го избегнете прашањето, а нема да се чувствувате најдобро кога конечно ќе го слушнете.

Каде грешат родителите кога исхраната на децата е во прашање

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Здравје и Исхрана
Каде грешат родителите кога исхраната на децата е во прашање

Разновидна, добро избалансирана исхрана која содржи потребна количина на протеини, јаглехидрати, корисни масти, витамини и минерали обезбедува правилен раст и развој на децата, добро здравје и доволно енергија.

Намалување на апетитот кај децата

Jan 03, 2017 by Мама Силвана Category: in Секојдневие
Намалување на апетитот кај децата

По првата година, нормално е апетитот на детето да се намали. На родителите може да им се причини дека детето не јаде доволно и дека никогаш не е гладно, или не сака друг да го храни.