Archive for January 4th, 2017

Мозокот кај бебињата се подготвува за говор долго пред изговарањето на првите зборови

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Бебе
Мозокот кај бебињата се подготвува за говор долго пред изговарањето на првите зборови

Според последните спроведени истражувања на Универзитетот во Вашингтон, мозокот на бебето ги усовршува физичките барања за говор долго пред да ги изговори своите први зборови.

Медот е најефикасен лек против грип

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Бабини лекови
Медот е најефикасен лек против грип

Речиси секој човек со медот се сретнал уште како дете, било да јадел мед, или пиел чај, или млеко со мед и тоа претежно при состојба на болно грло, вироза или силна кашлица.

Џенет Џексон го роди своето прво дете

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Познати
Џенет Џексон го роди своето прво дете

50-годишната музичка ѕвезда Џенет Џексон роди здраво машко бебе кое го доби името Еиса Ал Мана. „Мајката и бебето се добро и уживаат во мирно опкружување“ – соопшти нејзиниот претставник за медиумите.

Актерот Џорџ Клуни и неговата сопруга го очекуваат своето прво дете

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Познати
Актерот Џорџ Клуни и неговата сопруга го очекуваат своето прво дете

Омилената холивудската двојка Џорџ и Амал Клуни со радосна вест ја започнуваат оваа 2017-та година.

Со што го истерувате партнерот од себе

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Со што го истерувате партнерот од себе

Поголемиот дел од жените во текот на животот се нашле во ситуација да наеднаш биде одбиена или оставена, а да не може да ја свати причината.

Видео за сите родители: Две годишно детенце го спасува животот на своето братче

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Видео
Видео за сите родители: Две годишно детенце го спасува животот на своето братче

Oва видео се прошири вирално меѓу родителите, а главна поука е предупредувањето за опасноста која тешкиот и масивен мебел во домот може да ја донесе.

Мајката била прво родено бебе во 1980 година-сега го роди првото бебе во 2017 година

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Видео
Мајката била прво родено бебе во 1980 година-сега го роди првото бебе во 2017 година

На само три минути по полноќ на новогодишната ноќ се роди првото бебе за 2017 година во Исланд.

Како да го усоглсите професионалниот и семејниот живот

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Како да го усоглсите професионалниот и семејниот живот

Со помош на неколку насоки, реорганизирајте го својот живот и не дозволувајте, поради недостаток на време, вашиот семеен однос да биде доведен до оддалечување.

Рецепт: Посна торта со туна

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Рецепт: Посна торта со туна

Идеална торта за бадниковата вечер, посна торта со туна. 

Рецепт: Бадниково лепче со паричка

Jan 04, 2017 by Мама Весна Category: in Рецепт на денот
Рецепт: Бадниково лепче со паричка

Паричката е симболот на среќа, па затоа и се верува дека оној кој во своето парче ќе ја пронајде истата, тој во текот на претстојната година ќе биде и најсреќен.

Поминете повеќе време со својата мајка за да живее подолго

Jan 04, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Поминете повеќе време со својата мајка за да живее подолго

Истражувачите од Калифорнискиот Универзитет открија дека осаменоста игра важна улога кога се работи за подоцнежната возраст – кога ја викате вашата баба на ручек, тоа буквално ѝ го продолжува животот!