Archive for January 5th, 2017

Водич низ ефикасната алкална диета

Jan 05, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Водич низ ефикасната алкална диета

Основната идеја на оваа диета е да се намали внесувањето на ” кисела ” храна како месо, пченка, рафиниран шеќер, млечни производи , кофеин , алкохол.

Диеталните пијолаци всушност не се диетални

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Диеталните пијолаци всушност не се диетални

Диеталните пијалоци кои се без шеќер не се корисни за губење на тежината, и можат да предизвикаат нејзино покачување, тврдат научниците од „Imperial College“.

Дали дезедорансите се опасни по здравјето

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Дали дезедорансите се опасни по здравјето

Дезедорансите, без разлика дали се во крема, стик или спреј – во последните 30-тина години се неизоставен дел од хигиенските ритуали на многу луѓе.

Магдоносот би требало да ви биде омилен зачин

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Магдоносот би требало да ви биде омилен зачин

Магдоносот не е само омилен зачин за супите и јадења туку и многу благотворна билка којa одамна се користи во народната медицина за ублажување на бројни тегоби. Лековити се коренот, ливчињата и семето.

Смирете ја нервозата со храна

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Смирете ја нервозата со храна

Често сте под стрес, лесно се нервирате и не успевате да ја сочувате самоконтролата во критичните ситуации.

Научни факти за возраста и забременувањето

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Научни факти за возраста и забременувањето

Раѓањето и одгледувањето дете е скапоцен животен момент што носи среќа, но и многу предизвици и грижи, без разлика на возраста. Дали сте се запрашале кое е вистинското време да се остварите како мајка? Новото истражување покажува дека забременувањето по 35-годишна возраст има свои предности.

Значите на стресот

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Значите на стресот

Стресот е неизбежен во денешно време – доволно е само да гледате вести на ТВ или да го проверите мејлот и сигурно ќе се сретнете со нешто стресно. Премногу стрес може да се рефлектира на вашето тело во форма на разни физички симптоми.

Шеќерот кај децата влијае како алкохолот кај возрасните

Jan 05, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Шеќерот кај децата влијае како алкохолот кај возрасните

Ладни житарки, протеински плочки или смути за појадок се погрешен почеток на денот за децата затоа што со ваква храна детето веќе при појадок внесува половина од препорачаната дневна количина на шеќер.

Како да ја декорирате божиќната трпеза

Jan 05, 2017 by Мама Весна Category: in Видео
Како да ја декорирате божиќната трпеза

Трпезата нека блеска за новогодишните и божиќни празници. Ова се неколку идеи за да уживате со семејството и најблиските.

Рецепт: Божижни ѕвездички

Jan 05, 2017 by Мама Весна Category: in Видео
Рецепт: Божижни ѕвездички

На најмалите најверојатно овие божиќни колачиња ќе  им бидат омилени. Во следното видео проследете го рецептот и научете како да направите неодоливи ѕвездички.

ВИДЕО: Ѕвончиња,ѕвончиња омилената детска песничка

Jan 05, 2017 by Мама Весна Category: in Видео
ВИДЕО: Ѕвончиња,ѕвончиња омилената детска песничка

Се сеќавате ли на оваа детска песничка?