Archive for January 6th, 2017

Неколку правила за губење килограми

Jan 06, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Неколку правила за губење килограми

Најдобар начин да влијаете на вашето здравје, но и линија, е да јадете здрав појадок, бидејќи на тој начин на организмот му ја давате потребната енергија за да може да го издржи денот.

Вратете го сјајот на кожата со јаболко

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Вратете го сјајот на кожата со јаболко

Кожата на која и недостига вода го губи сјајот и побрзо се јавуваат брчки. Козметичката индустрија во последните години се ориентира кон призводство на екстракти од јаболко. Кремовите со 58% екстракт од јаболкото и ја враќаат нежноста и младоста на кожата. За позрелата кожа се издвојуваат и активните состојки од семките на јаболкото.

Користете рибино масло

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Користете рибино масло

Научници од Универзитетот Кјото во Јапонија тврдат дека рибиното масло ја согорува маснотијата околу стомакот и е поефикасно од моментно достапните апчиња и тоа за лица кои се во триесетите и четириесетите години.

Чај против анемија

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Чај против анемија

Чајот се подготвува многу брзо и лесно од достапни состојки, а потребно е да пиете по една чаша дневно пред ручек.

Чај наместо кафе

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Чај наместо кафе

Ако сте одлучиле со доаѓањето на новата година да го замените кафето со здравата алтернатива – чај, треба да знаете дека со вашето тело ќе се случат некои промени.

Франција суспендира суплемент со витамин Д

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Франција суспендира суплемент со витамин Д

Франција покрена процес на суспендирање на продажбата на суплементот со витамин Д, откако почина бебе на кое му бил даван лекот.

Не го игнорирајте отеченото лице

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Не го игнорирајте отеченото лице

Можеби честопати се прашувате зошто наутро кога ќе станете, вашето лице е отечено. Нормално е да бидете загрижени, ако тоа се случува секое утро.

Направете домашен сок

Jan 06, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Направете домашен сок

Доколку сакаме да водиме здрав живот тогаш мораме да ги вклучиме здравите навики во нашето секојдневие, како и да се придржуваме секојдневно да внесуваме природен сок полн со витамини во нашиот организам.

Обичаи за бадниковата вечера

Jan 06, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Обичаи за бадниковата вечера

Многубројни се верувањата и обичаите за Бадниковата вечера и најчесто се исти кога станува збор за трпезата.

Први знаци на парадентоза

Jan 06, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Први знаци на парадентоза

Парадентозата е бактериска инфекција која ги оштетува непцата и коските кои ги држат забите во устата. Може да зафати еден или повеќе заби.

Професии кои можат да го загрозат бракот

Jan 06, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Професии кои можат да го загрозат бракот

Сосема спротивно на очекувањата, прекувременото работење и работењето преку викенд немаат големо влијание на разводот, а ризикот го зголемуваат состаноците и службените патувања кои подразбираат запознавање нови луѓе.