Archive for January 7th, 2017

Рецепт: Тартар сос

Jan 07, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Рецепт: Тартар сос

Рецепт за омилениот сос на сите гурмани. 

Како да ги надминете проблемите во бременоста

Jan 07, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Како да ги надминете проблемите во бременоста

Поголемиот број од жени, посебно на почетокот на бременоста, имаат некој облик на пореметување на функционалноста на цревата, но тој може да се појави и во подоцните фази, па дури и по бременоста.

Вегетаријанците повеќе се разболуваат од оние кои јадат месо

Jan 07, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Вегетаријанците повеќе се разболуваат од оние кои јадат месо

Според последното истражување кое се однесува на вегетаријанскиот начин на исхрана, донесе неочекувани резултати. Имено, вегетаријанците, многу почесто од месојадите заболуваат од карцином, ментални болести, алергија.

Рецепт: Пита со праз и компир

Jan 07, 2017 by Мама Весна Category: in Рецепт на денот
Рецепт: Пита со праз и компир

За сите љубители на пита оваа е прсти да излижеш. 

Летот со авион не им пречи на малите бебиња

Jan 07, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Летот со авион не им пречи на малите бебиња

Ако имате бебе и стравувате дека е премногу мало за да се вози со авион, експертите ќе ве утешат со своите ставови.

Кој е идеален маж според жените

Jan 07, 2017 by Мама Весна Category: in Актуелно
Кој е идеален маж според жените

Британска интернет страница спровела едно истражување каде побарале од жени на старосна граница помеѓу 20 и 35 години, да оишат како за нив изгледа вистински маж.

Бомбици од рум

Jan 07, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Бомбици од рум

Мирисот на рум отсекогаш потсетува на топлината во домот. Во комбинација со чоколадо и мелени лешници се создава слатка идила за одлично попладне со семејствово или пријателите.

Посна Руска салата

Jan 07, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Посна Руска салата

Што се празниците без руска салата? Речиси секоја Нова година на трпезата задолжителна е руската салата, но за Божиќ некако ја забораваме, не дека сакаме туку дека сме приморани. Оригиналниот рецепт за руска салата не е посен, но затоа ви предлагаме овој пат да направите малку поразлична и посна руска салата.

Расол од зелка за многу болести

Jan 07, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Расол од зелка за многу болести

Расолот, односно сокот од кисела зелка, содржи големи количини на витамини B,C,E,K и минерали како што се калиум, калциум, фосфор, сулфур, бакар, цинк и магнезиум.

Гравот-еликсир на здравјето

Jan 07, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Гравот-еликсир на здравјето

Гравот е богат со протеини, јаглехидрати, витамини, минерали, влакна и омега 3 масни киселини. Освен тоа долго ве држи сити, поради што се препорачува во ладните зимски денови. Иако се користи во секојдневната исхрана, гравот е добар и при лековити цели, но и за разубавување.

Поларните температури можат да бидат кобни по здравјето

Jan 07, 2017 by Мама Кате Category: in Дневно
Поларните температури можат да бидат кобни по здравјето

Хронично болните и деца помали од 3 години особено треба да бидат внимателни на минусните температури кои ја зафатија земјата.